image 30 Marzec, 2018

Emitypy - komu to potrzebne?

Ja to znam się na ludziach i nie potrzebuję żadnych schematów i kolejnych nauk…..
Dlaczego ja mam dbać o to jak inni się czują w mojej obecności. To ich problem…

Zapewne takie lub podobne myśli niejednokrotnie przemknęły każdemu z nas przez głowę. Skoro jednak czytasz ten tekst to znaczy, że poszukujesz wskazówek na polepszenie komfortu wewnętrznego w swoim życiu. Albo, że nie do końca w Twoim życiu wszystko układa się tak jak być chciał czy chciała? Jeszcze 30-40 lat temu niemożliwym byłoby stworzenie czegoś takiego jak Emitypy. Dzisiaj dzięki rozwojowi informatyki skomplikowane obliczenia komputery wykonują w ułamkach sekund. To dlatego możesz oglądać wyniki tych obliczeń niemalże natychmiast i to do tego nie w postaci rzędu liczb i równań a prostej grafiki. Jeśli obejrzałeś prezentację „Jak powstaje wzorzec”, to wiesz ile czynników jest brane pod uwagę przy interpretacji Emitypu. Podpowiem tylko, że biorąc pod uwagę tylko podstawowe parametry uzyskujemy ponad 185 000 możliwych właściwości. Jeśli porównamy 2 Emitypy, to liczba kombinacji przekracza 30 miliardów !!!  do tego dochodzą jeszcze aspekty (dostępne dla trenerów)w ilości ok. 6 do potęgi 12 i wzajemne kombinacje. Przeraża cię ta liczba? Spokojnie… Gdyby chcieć każdą możliwość opisać tylko jednym słowem, to powstałaby biblioteka składająca się z ponad 4000 Biblii !!!! Dlatego największym wyzwaniem było zawarcie tej wiedzy w sposób prosty i czytelny tak, aby mogło korzystać z niej nawet dziecko w przedszkolu.

Wejdź na chwilę do Emi-świata - świata widzenia i rozumienia tego co ukryte

Emitypy są więc graficznym (intuicyjnym) narzędziem służącym do rozpoznawania, rozumienia i świadomego sterowania procesami sterowniczymi zachodzącymi zarówno na poziomie fizycznym (manifestacja) jak i ukrytym (wewnętrznym).
Stanęło przed nami kilka ważnych zadań. Jak w formie struktury pokazać indywidualność każdego człowieka (nie szufladkować, nie oceniać i nie przypinać etykiet)?Jak nazwać poszczególne elementy, parametry czy właściwości, żeby nie wchodzić w konflikty zrozumienia i definicji (czyt. artykuł ”Co na to psychologia”), obejść animozje poznawcze dotyczące odwiecznych pytań czym jest człowiek, umysł, mózg, myśli, emocje…. Tu z pomocą przyszła zasada „podziału kompletnego”. Jest ciało fizyczne i reszta. Ciało fizyczne - TYP (stan w którym znajduje się ciało), reszta czyli EMI- emocje, myśli, intuicja, intelekt ( stan w którym znajduje się wszystko związane z umysłem - niematerialne)
Tak powstała nazwa własna EMITypy.
Żeby bardziej uwypuklić przydatność Emitypów jako narzędzia do rozpoznawania i sterowania procesami komunikacji warto powiedzieć kilka słów o samej komunikacji.
Najprościej jak to możliwe:

Komunikacja to wymiana energo-informacji z otoczeniem.

Odbywa się ona przy pomocy receptorów (odbierających bodźce) i efektorów (wysyłających bodźce). Ich czułość oraz jakość przepływu mają duży wpływ na interpretację bodźców zarówno tych atrakcyjnych jak i awersyjnych, czyli takich, które w konsekwencji sprawiają nam przyjemność albo dyskomfort. Co bardzo ważne te właściwości są wyjątkowe i inne dla każdego człowieka.

W skrócie, to od właściwości parametrów przepływu informacji zależy postrzeganie rzeczywistości a w konsekwencji nasze reakcje. Świadomie pomijamy tu właściwości elastyczne czyli te, które możemy zmieniać poprzez naukę, doświadczenie, wychowanie, tzw. świadomość…

Oznacza to, że dysponując wiedzą na temat własnych procesów Emitypowych możemy ZOBACZYĆ (!!!) to co nie widzialne i świadomie wzmacniać procesy pożądane a osłabiać nie pożądane. Bardzo upraszczając - widzieć jak (w jakiej sytuacji) moja osoba oddziałuje na otoczenie, i jak (w jakiej sytuacji) ja odbieram otoczenie. A to znaczy, że jeśli znam procesy swoje i dowolnej osoby to z bardzo dużym prawdopodobieństwem wiem z góry jak dana osoba reaguje w różnych sytuacjach, jak mnie odbiera i jak ja będę odbierał daną osobę. Zupełnie inną kwestią pozostaje forma i sposób wyrażania tego odbioru. Ale to pozostawiamy już psychologom, psychoterapeutom czy coachom. Oni zajmują się tym zawodowo i mają do tego wiedzę i odpowiednie przygotowanie. Nas interesują same procesy. Znajomość ich, chociażby minimalna pozwala znacznie polepszyć komunikację (wymianę informacji) i uzyskać bardzo duży komfort w codziennym życiu.

Szczęście jednego człowieka nie oznacza smutku drugiego.

Np. jeśli coś lub ktoś  wzmacnia u nas „proces pasywny” to sytuacja taka jest pożądana jeśli chcemy wypocząć, ale nie pożądana np. w pracy czy w szkole lub wręcz tragiczna w skutkach kiedy kierujemy samochodem. Oznacza to, że znając procesy i ich zależności, które w Emitypach zostały nazwane, możemy świadomie stymulować nasze stany, żeby zmaksymalizować pożądane efekty.

Sprawa jest prosta jeśli mamy możliwość nieuczestniczenia w jakiejś sytuacji. Jeśli ktoś lub coś mi nie odpowiada to po prostu wychodzę.

Sprawa się komplikuje w przypadku poniższych relacji:

  • relacja rodzic-dziecko (nie oddasz dziecka, bo „sprawia kłopoty”)
  • relacja  kierownik- podwładny (nie rzucisz pracy, bo kierownik źle "w twoim postrzeganiu" się zachowuje)
  • relacja mąż - żona (chyba nie potrzeba przykładów)
  • relacja nauczyciel - uczeń
  • relacje biznesowe
  • relacje partnerskie

Można wymieniać jeszcze bardzo wiele sytuacji.
Jednym zdaniem.
Emitypy pomagają wszędzie tam, gdzie dochodzi do komunikacji…
Komu są potrzebne?
Wszystkim tym, którzy chcą poprawić swoje relacje z sobą samym i z innymi.
Reszta to zabawa i doświadczenie.
Dzięki Emitypom możesz bardzo prosto zmieniać i kształtować swoje relacje z innymi.
Czy Ci to potrzebne?
Decyzja należy tylko do Ciebie.

Być zadowolonym z samego siebie - to największe szczęście